Bombki świąteczne robione na drutełku cz.1

Autorką poniższego wpisu jest Pani Maria Kubańska-Branny.

DSC_0771a

Gdy zobaczyłam przesłane do nas piękne bombki zrobione na drutach (autorstwa Pani Iwony Staszczak, a zamieszczone w „Twórczych Inspiracjach” nr 6/2015), chciałam je oczywiście zrobić. Wyszukałam 4 druty i zaczęłam robić… Po kilku okrążeniach moja cierpliwość się wyczerpała. Druty mi wydały, oczka się pruły. Dotarły wtedy do nas materiały do artykułu-tutorialu z drutełka. Postanowiłam więc wypróbować nowej techniki. I to był strzał w dziesiątkę! Najpierw wykonałam bombkę gładkim splotem, tylko prawymi oczkami, zastosowałam jednak włóczkę fantazyjną. W motku włóczka wyglądała „tak sobie”, na bombce żółte kolorki przechodzące w szary dają wrażenie jakby była „utkana z ognia” . Ale oczywiście eksperymenty z drutełkiem już mnie wciągnęły, a skutkiem tego wciągnięcia stała się druga bombka w dwóch kolorach. Są to zwykłe paseczki, ale z drugiej strony ozdobą są właśnie, zwykle wstydliwie chowane po drugiej stronie, nitki. Doświadczenia dały tak ciekawy efekt, że postanowiłam podzielić się z Wami własnymi przeżyciami z tworzenia.

Skorzystałam ze wzoru na bombkę z Twórczych Inspiracji 6/2015 (str. 36-38).
Kurs podstaw robienia na drutełku znajdziecie w tym samym numerze czasopisma na stronach 45-48.

drutełko - głowne

 

Zgodnie z opisem Pani Iwony potrzebuję 8 oczek startowych. Robię więc łańcuszek z 8 oczek i łączę go w kółeczko.

drutełko - 1

 

Teraz wkłuwam się w każde oczko i wyciągam oczko ścisłe, ale go nie przerabiam, a zostawiam na drutełku, po ok. 4 oczkach, zsuwam je na sznurek, wyciągam drutełko i przerabiam tak do końca. (Dla ułatwienia wplatam kontrastową nitkę, aby wiedzieć, gdzie zaczyna mi się rząd.)

drutełko - 2

 

 

W drugim rzędzie dodaję co 2 oczka 1 – wbijając się w oczko rząd poniżej.

drutełko - 3

 

 

Mam teraz 12 oczek. Następny rząd przerabiam bez dodawania. Postępuję teraz zgodnie ze wzorem na druty. Mam oczywiście inną włóczkę, więc wzór muszę kontrolować. Nie jest to trudne, ponieważ miękki sznurek pozwala się rozłożyć dzianinie w sposób naturalny. Teraz już wystarczy postępować zgodnie ze schematem, a w prosty i szybki sposób wykonamy naszą bombkę.

drutełko - 4

 

Teraz już obrabiamy na bombce. Nawet już nie sprawdzam wzoru – dziergam tak, jak mi potrzeba. Kończymy – przeciągam odciętą nitkę w drugą stronę i zaciągam na ostatnim oczku.drutełko - 5

 

Bombka gotowa. Czas wykonania – ok. 2 godzin.

 

 • http://galeriarzeczyladnych.blogspot.com/ Paulyntolyna

  Bombka wygląda super 🙂 Jestem ciekawa jak pracuje się z drutełkiem 🙂

  • coricamo

   Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podstaw drutełka w ostatnim numerze „Twórczych Inspiracji” (6/2015) i spróbowania! 🙂 Polecam też stronę autorki artykułu: http://www.wyszydelkowana.pl/ i dział „Knooking” 🙂

   • http://galeriarzeczyladnych.blogspot.com/ Paulyntolyna

    Najnowszy numer TI już mam 🙂 Czekam teraz na drutełko 🙂

 • Dagmara R

  Chyba na nast. rok tez takie zrobię 🙂