Friendly Plastic

DSC_1128

Barwne elementy biżuterii, lekkie formy i tworzywo, bajeczne wzory i magiczne wrażenia – tak w krótkich słowach można określić Friendly Plastic® – materiał, który ma swoją premierę w czerwcowym numerze naszego czasopisma „Twórcze Inspiracje” (3-4/2015). W wydaniu czasopisma prezentujemy trzy tutoriale umożliwiające wykonanie pięknej biżuterii, a poniżej przedstawiamy garść szerszych informacji o Friendly Plastic® i jego praktycznym stosowaniu.*

 

Friendly Plastic

 

O FRIENDLY PLASTIC®

Friendly Plastic® jest nietoksycznym materiałem z tworzywa sztucznego, który mięknie pod wpływem wyższej temperatury i może być modelowany w niemal dowolny kształt za pomocą rąk. Materiał ten stygnie i staje się bardzo wytrzymały w ciągu zaledwie pięciu minut, jednak może być ponownie zmiękczany.

 

MATERIAŁY I NARZĘDZIA POTRZEBNE DO TWORZENIA

Aby wypróbować tę technikę potrzebujemy: tafli Friendly Plastic®, ciepłej wody, naczynia żaroodpornego (niealuminiowego), papieru woskowanego lub maty nieprzywierającej (powierzchni do której roztopione tafle nie będą przywierać), zimnej wody, oleju (roślinnego), ostrych nożyczek, a opcjonalnie także igły i innych podobnych narzędzi np. do malowania wzorów.

Istnieją rozmaite techniki wykonywania biżuterii z Friendly Plastic®. Możliwe jest łączenie płytek wg wyciętych wcześniej kształtów, tworzenie mozaiek, malowanie jednobarwnych płytek i inne.

Warto zaopatrzyć się również w materiały dodatkowe, które nie są niezbędne, ale mogą znacznie ułatwić pracę lub zapewnić jej wykończenie. Wśród takich akcesoriów znajdują się m.in.: kuchenka elektryczna, piekarnik, folia aluminiowa, łopatka, ręczniki papierowe, akcesoria jubilerskie, klej, koraliki, cekiny, kamyki, pióra, farby i pędzle.

 

TWORZENIE Z FRIENDLY PLASTIC® – PODSTAWOWE ZASADY:

1. Zaplanuj swój projekt.

Wytnij odpowiednie plastikowe kształty, które wykorzystasz w swoim projekcie (przed zmiękczeniem). Możesz mieć kilka gotowych sztuk do zmiękczenia.

2. Zmiękcz plastik.

A/ Kąpiel wodna – metoda ta pozwala na zaprojektowanie dowolnej formy poprzez zaciskanie, wachlowanie, plisowanie, wałkowanie lub zwijanie tafli.

a) Podgrzej wodę, np. w patelni elektrycznej, aż temperatura osiągnie 60°C do 66°C. Ustaw kontrolę do 66°C lub mniej. W tym zakresie temperatur kolory tafli są bardziej błyszczące, a praca z Friendly Plastic® jest łatwiejsza. Dodaj jedną lub dwie krople oleju jadalnego do wody, aby zapobiec przywieraniu.

b) Umieść jeden plastikowy element w gorącej wodzie (metaliczną stroną skierowaną w dół, jeśli używasz metalicznych tafli). Niech pozostaną w ciepłej wodzie przez około 30 sekund (w temp. 66°C, a później jeszcze 60 sekund (w temp. 60°C), aż staną się błyszczące.

WAŻNE: Metalizowane tafle tracą metaliczny wygląd, gdy zmiękczamy je zbyt długo.

Usuń plastikowe paski z gorącej wody za pomocą metalowego narzędzia.

WSKAZÓWKA: bardzo ostrożnie posługuj się narzędziem, żeby nie uszkodzić tafli

c) Nadaj Kształt rękami (plastik będzie ciepły, ale nie powinien być zbyt gorący). Zmiękczone plastikowe tafle mogą być formowane lub można w nich odcisnąć np. stempel.

UWAGA: W czasie gdy plastik jest jeszcze ciepły, można osadzić w nim koraliki, kamienie itp. Dodatkowe elementy możemy przymocować do plastiku również za pomocą kleju.

d) Kiedy utworzymy pożądany kształt, należy umieścić tworzywo w zimnej wodzie przez trzy do pięciu sekund, aby zesztywniało.

Jeśli gotowy kawałek stwardnieje, ale zdecydujemy, że nam nie odpowiada musimy go ponownie podgrzać w wodzie. Czynności powtarzamy ze wszystkimi kawałkami. Aby połączyć dwa elementy musimy zmiękczyć oba, aż staną się lepkie, a następnie przycisnąć mocno razem i schłodzić.

UWAGA: Wody nie musimy cały czas utrzymywać w temp. 60-66°C na kuchence. Możemy wlać ją do żaroodpornego naczynia (nie aluminiowego). Dalej postępujemy tak jak wcześniej, rozpoczynając od punktu b). Jak woda wystygnie dolewamy ciepłej wody, aby uzyskać pożądaną temperaturę.

 

B/ Patelnia elektryczna – doskonała metoda do tworzenia dwuwymiarowych lub warstwowych projektów z Friendly Plastic® Metoda ta zapewnia nieograniczony czas pracy. Można kontynuować pracę ze zmiękczonym tworzywem, aż osiągniemy pożądany efekt. Gdy projekt jest zakończony, po prostu należy usunąć blachę do pieczenia lub matę z patelni i pozostawić do wystygnięcia. Innym ważnym aspektem tej metody jest to, że plastik jest ogrzewana od dołu do góry, pozostawiając metaliczny kolor praktycznie niezmieniony.

a) Rozgrzej patelnię do temperatury 93 – 107°C.

b) Na patelni umieść nieprzywierającą blachę, matę silikonową lub papier do pieczenia. Tafle umieszczamy na blasze, a on po chwili zaczyna mięknąć.

UWAGA: Jeżeli na tafli tworzywa zaczynają się pojawiać pęcherzyki oznacza to, że temperatura jest zbyt wysoka i należy ją zmniejszyć. Temperatura może wymagać dostosowania, w zależności od powierzchni roboczej, na której się pracuje (blacha, mata silikonowa lub papier do pieczenia) i wybranej techniki.

 

3. Dekoracja.

A/ Tworzywo może być wykończone farbą akrylową, trwałymi pisakami akrylowymi, markerami z emaliami porcelanowymi.

B/ Udekoruj koralikami, cekinami, brokatem, piórami itp. lub przymocuj za pomocą kleju elementy dekoracyjne. Pozostaw na co najmniej 24 godziny do całkowitego scalenia się pracy.

UWAGA: Nadzoruj dzieci, gdy pracują z ciepłymi taflami  Friendly Plastic®

C/ Prace można wykończyć, utrwalając ją lakierem lub płynnym szkłem.

 

UWAGA: Ciepłe tafle Friendly Plastic® zwiążą z paznokciami akrylowymi, aluminium, styropianem, PCV oraz niektórymi innymi tworzywami sztucznymi. Friendly Plastic® mięknie lub topi się w temperaturze około 38°C. NIE wystawiaj tafli Friendly Plastic lub wykończonych prac na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub obszarów skoncentrowanego ciepła, np. w zamkniętym samochodzie. AMACO® i Friendly Plastic® są zarejestrowanymi znakami handlowymi firmy American Art Clay, Inc.

 

*Tekst został opracowany na podstawie informacji uzyskanych od importera FP na Polskę – Miwan Anna Walaszczyk.

  • violka

    To jakaś ciekawa nowinka. Medalion jest super!
    Muszę się temu bliżej przyjrzeć 🙂