Kurs podstaw frywolitki na igle

W kolejnym poście zaprezentowane zostaną kolczyki wykonane na frywolitce igłowej z koralikami. Wszystkich, którzy jeszcze nie mają wprawy w tej technice, a są nią zainteresowani zapraszam do zapoznania się z naszym kursem frywolitki igłowej. Kurs ukazał się także w numerze 11/2011 czasopisma „Twórcze Inspiracje”.

Kliknij tutaj, aby otworzyć kurs frywolitki na igle.

frywolitka kurs

Frywolitka jest rodzajem koronki, wykonywanej z bawełnianych, jedwabnych lub poliestrowych nici, która swoim wyglądem sprawia wrażenie bardzo delikatnej. W rzeczywistości, rzeczy nią wykonane są bardzo trwałe i wytrzymałe. Frywolitkę wykonuje się długą, stosunkowo cienką igłą – w Coricamo dostępne są dwa rozmiary – nr 5 (grubsza) i nr 7 (cieńsza). Wygląd ostateczny frywolitki zależy również od grubości i jakości użytej nici. Oprócz frywolitki igłowej istnieje również czółenkowa, do której wykonania stosuje się właśnie tzw. czółenka zamiast igły. Wykonanie frywolitki w obu technikach jest podobne, a gotowe prace różnią się od siebie, jednak nieznacznie. Frywolitka na igle jest luźniej spleciona, ponieważ poszczególne słupki robimy na igle, a następnie je zsuwamy, w związku z czym w każdym supełku zostaje odrobina wolnej przestrzeni. We frywolitce czółenkowej, słupki są zaciskane na nitce, w związku z czym są tak ścisłe jak mocno je zaciśniemy.

Podstawowymi elementami frywolitki są słupki i pikotki, które łącząc odpowiednio stają się łukami i kółeczkami. Te z kolei dają nam możliwość stworzenia pięknych wzorów o dowolnych rozmiarach.

Do najczęściej tworzonych w tej technice przedmiotów należą serwetki, wstawki do ubrań, a przede wszystkim biżuteria – w szczególności naszyjniki. Poniżej przedstawiamy drobiazgi biżuteryjne i ozdobne wykonane w technice frywolitki.

DSC_0884 małe DSC_0887 małe DSC_0891 małe DSC_0893 małe DSC_0896 małe