Farby i kredki do malowania tkanin

Malowanie na tkaninach wymaga stosowania specjalnie do tego przygotowanych farb, kredek czy mazaków, które nie zostaną usunięte po wypraniu. W Coricamo oferujemy kilka rozwiązań, umieszczania malunków na ubraniach, obrusach, płótnach i innych przedmiotach wykonanych z materiałów tekstylnych.

kompozycja farbiarska

DSC_0783

 

 

 

FARBY DO TKANIN

Wszystkie farby do tekstyliów dostępne w naszym sklepie produkowane są przez firmę Profil i pochodzą z serii TekstyKOLOR.

 

 

 

Farby do tkanin bawełnianych

DSC_0744

Farby te, są wytwarzane na bazie wody i mają konsystencję kremu. Dostępne w Coricamo opcje przeznaczone są do pokrywania tkanin jasnych. W celu uzyskania efektu na ciemnych tekstyliach należy przed nałożeniem właściwego koloru farby, zrobić dokładny podkład farbą białą. Producent zaleca też przed nakładaniem farb na nowe tkaniny przeprać je lub przetrzeć gąbką miejsce, które ma być malowane – wynika to z pokrywania nowych na rynku materiałów specjalną apreturą (zabieg taki nie jest konieczny, ale zalecany). Jeżeli malujemy koszulkę, cienkie spodnie lub podobne przedmioty, warto w ich środek włożyć tekturową podkładkę, aby zapobiec przebiciu nadruku na drugą warstwę materiału.

Farby można rozprowadzać pędzlem, wałeczkiem, gąbką i innymi sposobami, nakładając cienkie warstwy. Można mieszać ze sobą również poszczególne kolory, w celu uzyskania pożądanego odcienia. Właściwy kolor uzyskuje się dopiero po całkowitym wyschnięciu farby, tj. po 3-5 godzinach.

Po odpowiednim utrwaleniu, malunki nie spierają się i pozostają na tkaninie. W celu utrwalenia należy przykryć wyschnięty obrazek szmatką lub papierem do pieczenia i prasować ok. 2-3 minut, żelazkiem ustawionym na ok. 150ºC.

Farby dostępne w naszym sklepie występują w dwóch postaciach:

pojemniczki

  • pojemniczki 50 ml – w sklepie dostępne są między innymi powyższe warianty kolorystyczne;

pudełko

 

Farby do tkanin bawełnianych i jedwabiu

DSC_0766

Dostępne w naszym sklepie farby są przeznaczone do barwienia tkanin natryskowo (buteleczka posiada atomizer), co pozwala na uzyskanie ciekawych efektów. Opakowanie ma pojemność 50 ml. Przed pokrywaniem tkaniny należy mocno wstrząsnąć buteleczką. Po nałożeniu farby wzór trzeba wysuszyć i utrwalić (na takiej samej zasadzie jak powyższe farby w pojemniczkach). Farby w aerozolu występują w następującej gamie kolorystycznej:

kolory atomizery

Informacja od producenta: w skład farb nie wchodzą środki sklasyfikowane jako szkodliwe jednak należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Zabawa z malowaniem wymaga opieki osoby dorosłej.

 

KREDKI DO TKANIN

kredki do tkanin

Poza farbami do tkanin dostępne są również pastele i marker, które działają na podobnej zasadzie i po utrwaleniu, poprzez prasowanie, naniesionego wzoru, sprawiają że jest on na stałe umieszczony na tkaninie czy ubraniu.

Pastele idealnie nadają się do malowania na tkaninach naturalnych np. bawełna, len, jedwab – najlepiej w jasnych kolorach. Można je wykorzystywać do rysowania swoich własnych autorskich obrazków, ale także do odrysowywania szablonów wycinanych z tektury lub plastikowych podkładek. Pastele sprzedajemy w dwóch wariantach –  po 7 lub 15 kolorów.

DSC_0756

* Marker do tkanin jest koloru czarnego, posiada cienką końcówkę i nie rozlewa się między włóknami. Bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniu napisów oraz konturów na tkaninie.

 

Wszystkie wzory naniesione na tkaninę zyskują swoją trwałość dopiero po przeprasowaniu. Jeśli pierwszy obrazek nas nie satysfakcjonuje, a jeszcze go nie utrwaliliśmy, możemy wyprać tkaninę i spróbować raz jeszcze namalować wzór.

Jeśli:
– szukasz inspiracji do malowania na tkaninie

– zastanawiasz się jak malowanie na tkaninie wygląda w praktyce

– chcesz poznać różne sposoby i metody malowania na tkaninie

wśród poniższych filmików* na pewno znajdziesz coś interesującego 🙂

*Prezentowane filmy pochodzą ze strony producenta farb Profil.