Akcesoria do wykonania aplikacji

Aplikacje to różnego rodzaju naszycia na przedmiotach. Kiedyś pojęcie to związane było z aplikacjami haftowanymi lub ograniczającymi się do wszywania jednej tkaniny w inną. Obecnie jednak znaczenie tego pojęcia rozszerzyło się i, o dziwo, nie chodzi wyłącznie o wykorzystanie go w systemach elektronicznych. Obecnie dostęp do materiałów i akcesoriów jest tak szeroki, że aplikacje wykonywane są w rozmaitych technikach i z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

aplikacja materiał na materiał

 

 

 

Mamy tradycyjne aplikacje wykonane metodą zszywania materiału z materiałem.

 

 

 

Aplikacje haftowane i pikowane:
8568d28568d3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

szenila aplikacja

 

 

 

Aplikacje polegające na odpowiednim zszywaniu materiału – marszczeniu, zaszywaniu, gnieceniu itp.

 

 

 

Spotyka się aplikacje w różnych postaciach: kieszonek, dodatkowych frędzli czy falbanek, naszytych ozdób – wzorów, kształtów i innych.

 

Są jednak i inne możliwości wykonywania zdobień, do których nie wystarczy materiał, igła, nitka i nożyczki. Rynek zapełniany jest mnóstwem gadżetów, które ułatwiają wykonywanie dodatkowych zdobniczych elementów. Poniżej zaprezentujemy dwa z nich.

Drobiazgi w technice kanzashi wykonuje się za pomocą specjalnych szablonów, które pozwalają na osiągnięcie dokładnie takiego samego kształtu wszystkim elementom projektu:

szablony kanzashi

1. Czerwoną tkaninę złóż na pół (lewą stroną do środka) i włóż do większej formy kanzashi. Przytnij nadmiar materiału dookoła foremki, zostawiając kilkumilimetrowy margines zapasu.

2. Zamkniętą w foremce tkaninę przeszyj zgodnie z numeracją umieszczoną na foremce.
kanzashi 1

 

3. Wytnij przeszyty materiał z foremki, ściągnij nitkę i uformuj pierwszy płatek.

4. Następny płatek doszyj do poprzedniego na tej samej nitce, nie obcinając jej. Po wykonaniu pięciu płatków zwiąż ze sobą oba końce nitki i uformuj kwiat.
kanzashi 2

 

5. Do środka wklej guzik na stopce. Użyj do tego kleju do tkanin – dzięki temu unikniesz plam na materiale.

kanza12

 

Kolejnym ciekawym narzędziem do tworzenia aplikacji jest młynek do splatania, który pozwala na szybkie stworzenie sznurów przede wszystkim z włóczki, ale również ze sznurków bawełnianych, kordonków, nici czy żyłek nylonowych.

młynek do splataniamłynek do splatania2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Działanie młynka można sprawdzić w naszym wpisie: poduszka z plecioną aplikacją.

9a

Dodatkowo w ozdabianiu przedmiotów w formie aplikacji świetnie odnajdują się różnego rodzaju: koraliki, cekiny, kamienie, guziki, wstążki, bardzo dobrze prezentują się również aplikacje z wykorzystaniem nici i mulin metalizowanych.

DSC_0255b

Ozdabianie przedmiotów za pomocą aplikacji daje niesamowite możliwości.

Pokażcie co robicie – dodajcie w komentarzach linki do Waszych pomysłów na aplikacje – stwórzmy wspólnie bazę pomysłów na nietuzinkowe ozdoby 🙂