I kwiat potrzebuje okrycia, czyli osłonki na doniczki

Wiosenny czas to najlepsza pora na prace ogrodowo-roślinne. Kiedy pierwsza trawa jest już skoszona, kwiaty na rabatach zaczynają szybko się rozwijać, a my możemy w pełnym słońcu grzać się w ogrodzie czy na balkonie, zaczynamy myśleć o tym co możemy „swojego” dołożyć do tego otaczającego nas piękna. Możliwości jest mnóstwo, więc postanowiliśmy skupić się tylko na jednej z nich. Czy wybór „tej swojej cegiełki” okazał się przez to prostszy? – Niekoniecznie, bo i tutaj dzisiejsza twórczość nie jest niczym ograniczona. Czym jest „gwiazda” dzisiejszego kursu? Doniczką, przygotowaną przy użyciu Powertexu, która stosunkowo prosta w wykonaniu, zniewala dostojnym i nietuzinkowym efektem. Zdecydowanie się na jeden model nie było proste, więc wybraliśmy dwa.

DSC06782 GŁÓWNE

Autorką projektów i wykonania jest Pani Anna Walaszczyk

 

OSŁONKA 1

1

 

 

MATERIAŁY:

 

WYKONANIE:

1. Składamy styropianową kulę, a łączenie zalepiamy taśmą malarską. W kuli wycinamy otwór.

B2

2. Kulę malujemy szarym utwardzaczem Powertex i pozostawiamy do wyschnięcia lub podsuszamy suszarką.

B3

3. Materiał bawełniany tniemy w długie paski szerokości ok. 2-3 cm i długości ok. 80 cm – ilość zależy od wielkości kuli lub innej powierzchni, na której będziemy mocować materiał.

B4

 

 

4. Paski zanurzamy w szarym utwardzaczu, odciągamy nadmiar preparatu – najlepiej zrobić to w kolejny jeszcze suchy kawałek materiału, którego będziemy używać w następnej kolejności.

 

 

B5

 

 

5. Na dnie naszej osłonki po zewnętrznej stronie możemy umieścić 2-3 kręgi z materiału, które sprawią że osłonka będzie bardziej stabilna.

 

 

 

6. Na palcu zakręcamy ślimaczka przykładamy go do powierzchni naszej osłonki i układamy. Takie ślimaczki (kwiatki) układamy jeden obok drugiego, a w wolnych przestrzeniach umieszczamy mniejsze.

B6

7. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.

8. Wykończenie: Potrzebujemy odrobiny proszkowych barwników i lakieru. Pędzel maczamy w lakierze, a następnie w barwniku. Oba produkty mieszamy na folii uzyskując zabarwiony lakier. Na początek nakładamy kolor srebrny. Pędzel układamy płasko i ciągniemy po powierzchni pozostawiając zabarwiony lakier na wyschniętych już ślimakach.

B8

9. Przechodzimy do koloru złotego. Zabarwionym lakierem zaznaczamy środki naszych ślimaczków.

B9

10. Całość pozostawmy do wyschnięcia.

B10 B10b

 

OSŁONKA 2

B1

 

MATERIAŁY:

 

WYKONANIE:

1. W pudełku wycinamy jeden z boków, jeżeli narożniki pudełka przeszkadzają odginamy je w drugą stronę i podlepiamy taśmą malarską. Całe pudełko oblepiamy taśmą malarską – materiały lepiej przylepią się do pudełka i nie będą się ślizgać po powierzchni. Zabezpieczmy taśmą również brzeg naszej przyszłej osłonki.

B1A

2. Z materiału wycinamy pasek szerokości ok. 4 cm i ok. 1,5 razy dłuższy od obwodu pudełka, zamaczamy go w brązowym Powertex’ie odciągamy nadmiar preparatu i układamy na obrzeżu naszego pudełka delikatnie drapując materiał.

B2

3. Docinamy kolejny kawałek materiału, który będziemy układać na dole doniczki oraz bawełniane nici Powercotton.

B4

 

 

 

4. W miejscy, gdzie będziemy przykładać nici powierzchnię pudełka malujemy brązowym Powertex’em  ( w moim przypadku był to środek pudełka).

 

 

 

B5

 

 

5. Nici zamaczamy w Powertex’ie, odciskamy nadmiar preparatu i układamy je na pudełku. Aby nici nie odlepiały się podczas przewracania pudełka podsuszamy je suszarką, a następnie obracamy pudełko i powtarzamy czynność.

 

6. Podobnie musimy postąpić z kolejnym kawałkiem materiału.

7. Całość zostawiamy do wyschnięcia lub wspomagamy się suszarką.

8. Wykończenie : Potrzebujemy odrobiny proszkowych barwników i lakieru. Pędzel maczamy w lakierze, a następnie w barwniku. Oba produkty mieszamy na folii uzyskując zabarwiony lakier. Na początek nakładamy kolor złoty. Ja zdecydowałam się nałożyć go na początku jedynie na nici. Pędzel układamy płasko i ciągniemy po powierzchni pozostawiając zabarwiony lakier na wyschniętych już nitkach.

B8

9. Przechodzimy do koloru turkusowego. Zabarwiony lakier wprowadzamy na górnym i dolnym materiale. Tu mocniej dociskamy pędzel, aby lakier pokrył również zagłębienia w materiale.

B9

10. Czas na kolor morskiej zieleni. Barwnik nakładamy już ostrożniej pozostawiając go na wypustkach materiału.

B10

11. Możemy wrócić do koloru złotego. Tym razem nadmiar barwnika na pędzlu delikatnie odciągamy na papierowy ręcznik, a następnie bardzo delikatnie przeciągamy go po wypustkach materiału znajdujących się bliżej środka.

B11

12. Całość pozostawmy do wyschnięcia.

B11B

Po wyschnięciu możemy wstawić kwiaty, a po 2-3 tygodniach możemy naszą osłonkę wystawić również na zewnątrz.

Na tą osłonę zużyłam 120 g preparatu Powertex. Barwniki i lakier są bardzo wydajne i na pewno długo jeszcze posłużą.

Możecie również użyć innych kolorów utwardzaczy Powertex oraz barwników i stworzyć swoje własne kompozycje.