Jajo otulone naturalnymi materiałami cz. 1

Jeśli jeszcze nie mieliście czasu na przygotowanie wielkanocnych jajek, a czasu posiadacie już coraz mniej, może skusicie się na wykonanie jednej z dwóch świątecznych propozycji, wykonanych z naturalnych materiałów – sznurków i sznureczków.

Projekt i wykonanie: Danuta Korczak

stopień 0

 

 

 

 

 

 

 

MATERIAŁY:

  • jajko styropianowe (934-01)
  • sznurek jutowy gruby beżowy
  • sznurek bawełniany gruby
  • cienki sznurek (ACSN)
  • klej Wikol lub klej polimerowy, który szybciej wiąże (AC 8892)
  • klej Magic (AC 8920)
  • wstążka satynowa prosta (WSS)
  • wstążka satynowa – serduszka
  • nożyczki (AC 8930)
  • szydełko (SZ 002, 003, 004)

 

WYKONANIE:

1. Jajo ustawiamy na spodeczku/kieliszku szerszą częścią w dół. Na początek smarujemy klejem Wikolem tylko czubek jajka, zwijamy w ślimaka początek sznurka, którym ma być owinięta połowa jajka (pani Danuta wybrała sznurek biały, bawełniany, cieńszy). Uformowany w ślimaczka początek, przyklejamy do czubka, aż podeschnie na tyle, że ślimaczek nie będzie się przesuwał. Ten proces trwa około 20 min. W czasie kiedy początkowa spirala schnie, bierzemy szydełko i białym, grubym sznurkiem przerabiamy pojedynczy łańcuszek.

stopień 1

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Łańcuszek gotowy. Spiralka początkowa stabilna. Teraz już smarujemy część powierzchni klejem i spiralnie obracając w palcach jajko, owijamy wokół niego sznurek. Starajmy się robić to gęsto, jedno nawinięcie przy drugim. Ponownie smarujemy klejem i obracając jajko, przyklejamy sznurek.

stopień 2

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Czynności te powtarzamy do momentu „dojścia” do środka jaja.

stopień 3

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Następnie wybieramy gruby sznurek jutowy (beżowy) i oklejamy dół jajka powtarzając te same czynności jak poprzednio. Sznurek jutowy gruby spowoduje, że powstanie uskok i dół jajka stworzy optyczne wrażenie „koszyczka”.

stopień 4

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Zakończyliśmy oklejanie sznurkiem. Jajo w całości otulone, teraz jest do połowy białe, od połowy beżowe. Przystępujemy do zdobienia. W tym jajku wykorzystamy uszydełkowany wcześniej łańcuszek oraz granatową pasmanterię w białe groszki.

30

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Typowy łańcuszek z jednej strony jest w „jodełkę”, z drugiej strony wygląda nieco inaczej, bardziej supełkowo. Pani Danuta wybrała właśnie tę drugą stronę jako wierzch ozdoby.

stopień 5

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Do przyklejenia zarówno bawełnianego łańcuszka jak i pasmanterii używam kleju Magic.

stopień 6

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Pozostała już tylko do przyklejenia uformowana z wstążki kokardka, i jajo gotowe. Trzeba pamiętać, że im kształtka jajka jest większa, tym czas wykonania jajka się wydłuża. Gotowe jajko odstawiamy do wyschnięcia na około 2 dni żeby porządnie się utrwaliło.

stopień 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Wszystkim korzystającym z tej krótkiej instrukcji, życzę przyjemności w tworzeniu rzeczy pięknych.” – życzy Pani Danuta.

 

Do wykonania projektu można użyć również innych sznurków i wstążek – wg własnego uznania.

Miłego tworzenia!