Jajo opatulone naturalnymi materiałami cz. 2

Przyszedł czas na drugi projekt jajka wykonanego z materiałów naturalnych. Tym razem jajko w bardzo stonowanych barwach – eleganckie i klasyczne.

Projekt i wykonanie: Danuta Korczak

Więcej prac Pani Danuty można zobaczyć tutaj: prywatna strona FB i profil na FB.

poziom 0

MATERIAŁY:

 • jajko styropianowe (934-01)
 • sznurki jutowe beżowe (o różnej grubości)
 • sznurek bawełniany biały (ACSN 0001)
 • klej Wikol lub klej polimerowy, który szybciej wiąże (AC 8892)
 • klej Magic (AC 8920)
 • koronka bawełniana (koloru juty)
 • nożyczki (AC 8930)
 • szydełko (SZ 002, 003, 004)

 

WYKONANIE:

1. Jajo ustawiamy na spodeczku, kieliszku, itp. szeroką częścią w dół. Na początek smarujemy klejem Wikolem tylko czubek jajka, zwijamy w ślimaka początek sznurka, którym ma być owinięta połowa jajka (pani Danusia wybrała biały sznurek bawełniany). Uformowany w ślimaczka początek , przyklejamy do czubka jaja i czekamy aż podeschnie na tyle, że ślimaczek nie będzie się przesuwał. Ten proces trwa ok. 20 minut.

poziom 1

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Teraz smarujemy część powierzchni klejem i spiralnie, obracając w palcach jajko owijamy wokół niego sznurek – gęsto – jedno nawinięcie przy drugim.

poziom 3

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Czynności te powtarzamy do momentu „dojścia” do środka jajka. Następnie sznurkiem jutowym beżowym oklejamy dół jajka, powtarzając te same czynności jak poprzednio.(Pani Danusia wybrała sznurek jutowy tej samej grubości co wcześniej użyty bawełniany biały). poziom 4

 

 

 

 

 

 

 

 

4. W czasie kiedy początkowa spiralka schnie na czubku jajka, bierzemy szydełko i białym sznurkiem bawełnianym, ale dużo cieńszym od poprzedniego. Przerabiamy około 32 cm łańcuszka. Tym samym szydełkiem, ale nićmi beżowymi lnianymi wyrabiamy łańcuszek (ok. 32 cm).

poziom 5

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Mamy już oba łańcuszki. W międzyczasie spiralka przywarła mocno do jajka, więc zabieramy się za dalsze otulanie dolnej części jajka.

poziom 6

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Kiedy już całe jajko jest oklejone sznurkiem – jego górna połowa jest biała, a dolna połowa beżowa – przystępujemy do zdobienia.

poziom 7

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Do przyklejenia takiej bawełnianej koronki używamy kleju Magic. Stosując ten sam klej przyklejamy łańcuszki: beżowy z lnianych nici wyeksponowany jest na górnej, białej części jajka.

poziom 8

 

 

 

 

 

 

 

 

16

 

 

8. W ten sam sposób przyklejamy łańcuszek szydełkowy z białego, bawełnianego sznurka. Umieszczamy go na dolnej, beżowej części jajka.

 

 

 

9. Jajko jest gotowe. Teraz powinno podeschnąć – najlepiej około 2 dni. Dla podkreślenia wiosennej radości można dodatkowo „umaić” jajo, np. zieloną kokardką.

poziom 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak jak przy poprzednim projekcie jajka, tak i tu czas wykonania jajka będzie zależał m.in. od jego wielkości. Do klejenia sznurków zamiast kleju Wikol można użyć kleju polimerowego, który niezbyt przyjemnie pachnie, ale szybciej wiąże składniki naszego dzieła.

 

Serdecznie dziękuję Pani Danusi za przygotowanie dla nas kursu wykonania jajek otulonych naturalnymi materiałami, a Wam życzę radości z ich tworzenia w tej słonecznej aurze, która towarzyszy nam od kilku dni! 🙂

 • http://tkasia79.blogspot.com/

  Bardzo ładne, fajny pomysł!